Czas pracy kierowcy zawodowego

2
582

Praca jako zawodowy kierowca wiąże się z niezwykłą odpowiedzialnością. Dlatego też w trosce o bezpieczeństwo na drodze, czas spędzony za kółkiem jest ściśle określony prawnie. Ile wynoszą normy?

Zawodowi kierowcy to przede wszystkim osoby specjalizujące się w transporcie towarów pojazdami ciężarowymi. Spędzają większość czasu w trasie, na autostradach, gdzie prócz nich, znajduje się także wiele innych osób. Dlatego też w trosce o bezpieczeństwo zarówno zawodowców, jak i innych kierujących, czas pracy fachowców w zakresie transportu regulowany jest rozporządzeniem prawnym obowiązującym na terenie Europy. Dzięki temu zmęczenie, znużenie, czy senność kierowcy nie zagraża uczestnikom ruchu, a jemu samemu, pozwala na komfortowe wypełnianie swych obowiązków. 

Co uwzględnia regulacja czasu pracy kierowcy?

Czas pracy kierowców reguluje się na wielu płaszczyznach. Wyodrębnia się zarówno wytyczne określające ilość godzin prowadzenia pojazdu w ciągu dnia, jak i tygodnia. Jest także wiele podpunktów nakazujących minimalny czas wypoczynku oraz wykonywania innych czynności, takich jak załadunek, czy rozładunek towarów. Nakazuje się także prowadzenie szczegółowej ewidencji świadczącej o przestrzeganiu tych zasad. W dzisiejszych czasach kontrola ta może być niezwykle szczegółowa, ponieważ firmy dysponują specjalistycznym sprzętem pozwalającym na lokalizację pojazdu.  

Dzienny czas pracy kierowców zawodowych

Rozporządzenie jasno określa, że dzienny czas pracy zawodowego kierowcy nie może przekraczać 9 godzin. Jednak istnieje także regulacja, która pozwala przedłużyć czas aktywności do 10 godzin, 2 razy w tygodniu. Kierowcy zobowiązani są każdego dnia pracy do wykonania przerwy maksymalnie po 4,5 godzinach trasy. Wynosić powinna ona minimalnie 45 minut. Warto podkreślić, że pracownik ma dowolność w wykorzystaniu pauzy. Można rozbić ją na przykład na 2 przystanki po 15 i 30 minut. Jednak w tym przypadku także musi ona obejmować pierwsze 4,5 godziny jazdy. Każdy pracownik transportowy ma też obowiązek nieprzerwanego dobowego wypoczynku, który wynosi 11 godzin.

Tydzień pracy kierowcy zawodowego obejmuje maksymalnie 56 godzin prowadzenia pojazdu. Natomiast wykonując obowiązki przez 2 kolejne tygodnie, wynosi on łącznie 90 godzin. 

Więcej informacji na temat czasu pracy kierowców znaleźć można na
https://mpslogistic.com.pl/.

2 KOMENTARZE

  1. Czas pracy kierowcy jest bardzo ważny dla jego bezpieczeństwa. Każdy kierowca bez względu czy jest zawodowym kierowcą, czy nie powinien mieć umiejętności prowadzenia samochodu. Dlatego warto tę umiejętność szlifować. Przed zdaniem egzaminu warto skorzystać z jazd doszkalających. Wpisując w wyszukiwarkę np. jazdy doszkalające w poznaniu można zleźć szkoły, które mają również taką ofertę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here