Inhalacje. Dobry sposób na uporczywy kaszel.

0
391
nebulizator (2)

Kaszel jest defensywną reakcją organizmu, mającą na celu pozbycie się czynnika drażniącego lub odkrztuszanie zalegającej wydzieliny z gardła i górnych dróg oddechowych. Zdarza się jednak, że kaszel znacznie się przedłuża, przez co staje się uporczywy i nieznośny dla chorej osoby. Istnieje wiele skutecznych sposobów na pozbycie się męczącego kaszlu. Jednym ze sposobów przynoszących znaczną ulgę są inhalacje.

Inhalacje polegają na wdychaniu mieszanki pary wodnej z odpowiednimi dodatkami, np. ziołami, olejkami eterycznymi czy solami. Pod wpływem ciepła substancje lecznicze zawarte w naparze są lepiej przyswajane przez błonę śluzową nosa i tchawicy. Do inhalacji możemy użyć specjalnego urządzenia lub wykonać ją przy pomocy tradycyjnego sposobu – miski i ręcznika. Po przygotowaniu gorącego naparu lub roztworu należy pochylić się nad naczyniem, z głową przykrytą kocem lub grubym ręcznikiem i wdychać opary ustami a wydychać nosem. Zabieg taki możemy powtarzać 2-3 razy dziennie, przez okres 15 minut.

Jest wiele substancji polecanych do zastosowania w inhalacjach przeciwkaszlowych. Ich dobór jest uzależniony od rodzaju występującego kaszlu. Przy kaszlu suchym polecane są substancje nawilżające podrażnioną śluzówkę: rozmaryn, rumianek, prawoślaz, porost irlandzki i sól morska. W przypadku kaszlu mokrego zadaniem inhalacji jest rozluźnienie zalegającej wydzieliny zapalnej i pomoc w jej odkrztuszaniu. Ponadto inhalacja powinna mieć działanie bakteriobójcze, przeciwwirusowe i przeciwzapalne. Można w niej zastosować następujące substancje: olejek eukaliptusowy, olejek tymiankowy, olejek sosnowy i olejek z drzewa herbacianego.

Medycyna konwencjonalna coraz częściej posiłkuje się inhalacjami jako alternatywą dla doustnych środków wykrztuśnych lub przeciwzapalnych. Inhalacje mają tę przewagę nad przeciwkaszlowymi lekami doustnymi, że docierają bezpośrednio do dróg oddechowych i nie obciążają przewodu pokarmowego. Ponadto nie powodują żadnych skutków ubocznych. Nie są jednak polecane kobietom w ciąży i niemowlętom oraz osobom cierpiącym na niewydolność krążeniową lub oddechową.

Więcej informacji na temat inhalacji i urządzeń do ich wykonywania znaleźć można na https://inhalujemy.pl/.