Jak sprawdzić stan akumulatora?

3
653
akumulator

Prawidłowo działający akumulator samochodowy jest podstawowym elementem, który umożliwia funkcjonowanie wszystkich pozostałych podzespołów niezbędnych do użytkowania pojazdu. W związku z tym, iż pełniona przez niego rola jest aż tak istotna, jako czynność niezbędną uważa się kontrolowanie go pod względem stanu technicznego. Szczególnie w sezonie jesienno-zimowym powinno się ono odbywać regularnie, gdyż to właśnie w okresie znacznego pogorszenia warunków pogodowych i gwałtownego spadku temperatury na zewnątrz (głównie podczas pierwszych przymrozków), akumulator wystawiany jest na największą próbę.

Niestety, w praktyce najczęściej część ta traktowana jest bardzo pobieżnie i kierowcy zazwyczaj nie poświęcają jej zbyt dużo uwagi, skupiając się na innych aspektach. Jeżeli jednak będziemy pamiętać o sprawdzaniu kondycji akumulatora, z pewnością uda nam się uniknąć przykrych niespodzianek. Pozostaje więc tylko jedno kluczowe pytanie – jak właściwie należy do tego podejść?

Kontrola poziomu elektrolitu

Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zweryfikować w celu określenia, czy akumulator w naszym samochodzie jest odpowiednio przygotowany do wydajnej pracy, jest poziom znajdującego się w jego wnętrzu elektrolitu. Aby się tego dowiedzieć, należy odkręcić wszystkie korki cel, korzystając na przykład z monety, która sprawdzi się w znacznej większości przypadków. W sytuacji gdy zaobserwujemy niedobór elektrolitu, uzupełniamy go za pomocą wody destylowanej bądź demineralizowanej, dolewając ją do poziomu widocznego oznaczenia. Podczas tego procesu warto uważać na to, żeby do środka nie dostały się zanieczyszczenia, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na późniejsze działanie.

Pomiar stanu naładowania

Kiedy będziemy już mieli pewność, że w kwestii poziomu elektrolitu wszystko jest w jak najlepszym porządku, konieczne jest zmierzenie gęstości roztworu, dzięki czemu zdobędziemy informację o stanie naładowania urządzenia. Najlepiej zrobić to po całonocnym postoju pojazdu. W tym celu używamy aerometru, który z łatwością zakupimy w sklepie motoryzacyjnym, za niewielką kwotę. Optymalna gęstość powinna wynosić około 1,28 g/cm3, natomiast jeżeli spadnie ona poniżej 1,25 g/cm3 – akumulator musi zostać doładowany. 

W przygotowaniu artykułu pomógł przedstawiciel sklepu internetowego
https://mobilny-akumulator.pl/.

3 KOMENTARZE

  1. Kolejny artykuł, który może pomóc świeżemu kierowcy. Niestety bez akumulatora nie pojedziemy, a wielu całkowicie o tym zapomina. Zły stan akumulatora często jest niemiłą niespodzianką zimą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here