Jaki projekt domu wybrać, by nie żałować?

7
835
projekty domów

Przeglądasz projekty domów i zastanawiasz się, który wybrać? Podpowiadamy, jak należy wybrać projekt domu, aby nie tylko spełniał nasze oczekiwania wizualne, ale również ergonomiczne? Na co szczególnie należy zwrócić uwagę podczas przeglądania ofert projektów domów zamieszczonych w internecie? Oto 3 najpopularniejsze błędy, których uniknięcie sprawi, że wybór idealnego domu stanie się niezwykle prosty!

Określenie za małej lub za dużej powierzchni użytkowej

Prawidłowe oszacowanie optymalnej powierzchni użytkowej to spory problem. Warto więc najpierw porównać lokum, w którym aktualnie mieszkamy po to, aby budowany dom zapewniał nam przestrzeń i prywatność, jakiej oczekujemy. W dobrych projektach domów widoczny jest podział na strefy, czyli dzienną, nocną oraz gospodarczą bez względu na to, czy decydujemy się na dom piętrowy, czy też parterowy. W strefie nocnej warto pomyśleć nad dobrym układem i ilością sypialni. Jeżeli rodzina w przyszłości może się jeszcze powiększyć, warto zdecydować się na umieszczenie dodatkowego pokoju, który na początku może pełnić funkcję biura lub garderoby. W przypadku rodzin, które jeszcze nie wiedzą, ile w przyszłości osób będzie liczyć ich rodzina, mogą zdecydować się na dom parterowy wraz z zagospodarowanym poddaszem, aby w razie potrzeby powiększyć dom niskim kosztem o dodatkowe pomieszczenia. 

Brak pomieszczeń gospodarczych i kotłowni

Dzięki zdecydowaniu się na dodatkowe pomieszczenia zyskamy ład i porządek w domu, a akcesoria ogrodowe nie będą stanowiły problemu. Warto więc zdecydować się na budowę kotłowni, w której ukryjemy nie tylko piec, ale również inne przedmioty, których eksponować nie chcemy. Niestosowanie dodatkowych pomieszczeń sprawi, że dom stanie się niefunkcjonalny.

Nieadekwatny kształt domu do możliwości działki

Planując rozmieszczenie domu na działce warto wziąć pod uwagę to, aby dom nie znajdował się zbyt blisko granicy, gdyż może to spowodować brak możliwości wstawienia okna w ścianie. Pod uwagę warto wziąć również energooszczędność wnętrz. Kuchnia i sypialnia mogą znajdować się w chłodniejszej strefie, czyli od strony północy lub zachodu, natomiast gabinet, salon, czy pokój dziecka warto umieścić od południowej strony domu. 

7 KOMENTARZE

  1. Na pewno wybór powinien być przemyślany. Warto skonsultować projekt ze specjalistą, który fachowym okiem sprawdzi i naniesie poprawki. Trzeba pamiętać, że to ważna decyzja i na całe życie. A mieszkać musi nam się w domu i wygodnie i funkcjonalnie.

  2. Sam projekt nie jest tak kosztowy jak wyposażenie. Warto jednak oszczędzić sobie czasu i skorzystać z pomocy projektanta. Jest wiele rzeczy na które przy urządzaniu należy zwrócić uwagę. Np. drzwi wewnątrzklatkowe nadają się do mieszkania, nie można ich zamontować jako drzwi zewnętrznych do domu. To głównie wiedza techniczna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here