Oczyszczacz, czy nawilżacz powietrza. Które urządzenie wybrać i kiedy?

2
439
czyste powietrze

Wśród Polaków rośnie świadomość nie tylko na temat zdrowego odżywania i aktywnego trybu życia. Coraz większa część społeczeństwa zaczyna rozmieć, jak duży wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie ma jakość powietrza. Szczęśliwie możemy ją sięgając po oczyszczacz i nawilżacz powietrza.

Oczyszczacz a nawilżacz

Oczyszczacze i nawilżacze są to dwa odrębne urządzenia pełniące inne funkcje, choć możliwy jest zakup sprzętu 2w1. Najważniejszym celem każdego oczyszczacza jest poprawa jakości powietrza w pomieszczeniu. Odbywa się to poprzez zasysanie i filtrację powietrza w celu usunięcia znajdujących się w nim alergenów i zanieczyszczeń.

Nawilżacz do powierza jest mniej skomplikowanym urządzeniem mającym zastosowanie w pomieszczeniach o obniżonej wilgotności powietrza. Z taką sytuacją zmagamy się najczęściej w zimie i jest ona konsekwencją działania systemu  grzewczego. Elektryczny nawilżacz działa poprzez zmianę znajdującej się w pojemniku wody na parę wodną, która rozprowadzana jest w pomieszczeniu.

Nawilżacz powietrza 

Na nawilżacz powietrza powinny zdecydować się osoby żyjące w pomieszczeniach o obniżonej wilgotności. Dzięki urządzeniu znajdujący się w powietrzu kurz oraz alergeny staną się mniej uciążliwe, poprawi się nasze samopoczucie oraz koncentracja. Sprawdzi się też świetnie wśród miłośników olejków zapachowych, które mogą być dodawane do nawilżacza. Urządzenia mogą być stosowane niezależnie od pory roku, jednakże najczęściej wykorzystywane są w okresie zimowym, kiedy wilgotność może spaść poniżej 40%. Zbyt niska wilgotność może źle wpływać nie tylko na nasze zdrowie, ale i na wyposażenia mieszkania. Głównymi zaletami nawilżaczy są:

  • Niski koszt urządzenia oraz jego eksploatacji
  • Nieduży rozmiar i bezawaryjne funkcjonowanie
  • Wysoka wydajność

Oczyszczacz powietrza

Oczyszczacz przepuszcza zassane z pomieszczenia powietrze przez zamontowany w nim system filtrów. Najczęściej są to filtry węglowe, fotokatalityczne, elektrostatyczne, czy też filtry HEPA które mogą usunąć z pomieszczenia zapach dymu tytoniowego, osadzający się kurz, roztocza, jak i różnorodne alergeny. Filtry usuną również zanieczyszczenia występujące w smogu w postaci cząsteczek MP 10 , jak i PM 2.5. Oprócz różnorodnych filtrów mogą być one wyposażone w lampy UV, które usuną bakterie oraz jonizatory, które uniemożliwią rozwój grzybów. Oczyszczacze sprawdzą się najlepiej wśród alergików, dzieci oraz osób narażonych na smog (mieszkających w miastach, posiadających dom na obniżonym terenie, zmagających się z palącymi śmieciami sąsiadami). Główne zalety:

  • Wysoka wydajność
  • Pozytywny wpływ na zdrowie
  • Niewielka ilość emitowanych dźwięków 

2 KOMENTARZE

  1. Bardzo ciekawy artykuł. Jak się okazuje oczyszczacz powietrza ma wiele pozytywnych czynników. Warto zatem takie urządzenie posiadać w domu. Zalecany jest alergikom, ponieważ pochłania roztocza i niebezpieczne alergeny.

  2. Oczyszczacze powietrza sa obecnie bardzo popularnie, ale głównie dlatego, że są potrzebnym urządzeniem. Zanieczyszczenie powietrza jest tak duże, że bardzo ważne jest to by urządzenie miało jak największy procent oczyszczania i to na to należy zwrócić uwagę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here